Monday, 13 August 2012

VARAHAGIRI VENKATAGIRI

 Varahagiri Venkatagiri

Date of Birth:Aug 10, 1894
Date of Death:1980
Place of Birth:Orissa
Tenure Order:Aug 24, 1969
Took Office:Aug 24, 1969
Left Office:Aug 24, 1974
Successor:-

V.V.Giri was born at Berhampore, Orissa on August 10, 1894. He was responsible for the formation of the all India Trade Union Congress, of which he was President twice. A long period of his public life was devoted to building up the All India Railwaymen's Federation. He was Labour and Industry Minister in the first popular ministry in Madras during 1937-39 and served as Union Labour Minister during 1952-54. Served as the Governor of Uttar Pradesh, Kerala and Mysore.

He served as Vice-President of India from May 13, 1967 to 1969. He was Acting President from 3.5.69 to 20.7.69 after the death of Dr.Zakir Hussain. 

V.V.Giri was elected to the Office of the President and was sworn in on 24.8.69. He held office till 24.8.1974. He was awarded the 'Bharat Ratna' in 1975. V.V.Giri passed away in 1980.

No comments:

Post a Comment