Thursday, 6 September 2012

I.K.GUJRAL

I.K.Gujral
Date of Birth:Dec 4, 1919
Date of Death:-
Place of Birth:Punjab
Political party:Janata Dal
Took Office:Apr 21, 1997
Left Office:Mar 19, 1998
Successor:Atal Behari Vajpayee

He was born in 1919. Formerly in Union Cabinet from 67 - 76 and 89 - 90. Minister of External Affairs (89-90, 96-97), Ambassador to USSR (76 - 80).

No comments:

Post a Comment